קייטנת הורים

החופש הגדול הגיע.
כלומר, החופש הגדול של הילדים הגיע.
כי איכשהו יוצא שלנו, ההורים, יש מקסימום 28 ימי חופש בשנה, וגם זה אחרי 20 שנות ותק,
ולחד ספרתיים שלנו יש 4 חודשים של חופשה, מתוכם כמעט חודשיים בקיץ.
אז הם ייצאו לקייטנת רובוטיקה או לקייטנת גלישה, למחנה כדורסל או לסדנת בישול ואפייה.
והחופש הגדול עוד יהיה כאן. גדול מתמיד.
ומה אז?
הילדים לא רוצים לשמוע על עוד קייטנה.
למזלנו.
כי שבוע קייטנה “ממוצעת” עולה 500 – 1,500 ש”ח.
 
אז מה עושים?
קייטנת הורים.
למי היא מיועדת?
לא רק לתפרנים,
לא רק לעקרות בית,
לכולנו.
ובמפתיע, אולי, היא הכי מתאימה להורים עובדים שיכולים לקחת רק ימי חופשה ספורים מהעבודה.
איך מארגנים קייטנת הורים?
קבוצת הילדים בקייטנה זו קטנה יחסית ולכן חשוב שהילדים יכירו ואף יחבבו זה את זה. לא פחות חשוב שההורים יסתדרו ביניהם ויסכימו על אופי המסגרת. ראשית יש לתאם ציפיות:
 • שעות הפעילות – עד הצהריים? עד אחר הצהריים?
 • ימי הפעילות – הקייטנה לא חייבת להתקיים ברצף, יש מקום לגמישות. כך למשל, היא יכולה לפעול יום-יום במשך שבועיים, ברציפות, או, פעמיים בשבוע למשך כל החופשה.
 • תכני הקייטנה – בחרו אותם לפי תחומי העניין והידע שלכם ולשל הילדים. חשוב לגוון, לקיים ימים בבית ובחוץ, ולאפשר לילדים פריקת מרץ יומית.
 • ארוחות – מי מכין מה ומתי. אפשר שהארוחה תוכן דווקא על ידי הורה שאינו מפעיל את הילדים באותו יום.
 • גיבוי – חשוב להכין גיבוי להורה שמפעיל את הקייטנה, למקרה של תקלה של הרגע האחרון.
 • הוצאות – אפשר להחליט שכל הורה מממן את היום “שלו”, ואפשר להכין קופה משותפת וכך להבטיח חלוקת עלויות הוגנת, שלא תלויה בסוג הפעילות.
 • בטיחות – האחריות על ילדיהם של הורים אחרים, תמיד כבדה יותר. כאשר אנו אחראים על קבוצה של ילדים, כדאי לבחון שוב את תנאי הבטיחות שאנו מציעים להם. אתם מוזמנים לקרוא את המלצות ארגון בטרם לקייטנת בית.

איך זה עובד

אוספים קבוצת ילדים שאוהבים לבלות יחד. ההורים מדריכים את הקייטנה בתורנות, התכנים נבחרים במשותף על ידי ההורים והילדים.

לדוגמא: לקייטנה בת שבועיים לקבוצה של 5 ילדים, אמא ואבא יתרמו יומיים חופשה. הילדים ירוויחו שבועיים של קייטנה שווה במיוחד.

למה כדאי לנו לארגן קייטנת הורים?

 •  קייטנת הורים מתאימה במיוחד להורים עובדים שאינם יכולים לקחת ימי חופשה רבים אולם לא מעוניינים שהילד יבלה את כל החופשה במסגרת חיצונית. כך הם יכולים לשלוח את הצאצא למחזור אחד של קייטנה “רגילה”, להוסיף 3 שבועות של קייטנת הורים שמשמעותם 3 ימי חופשה בלבד להורה ול”קנח” בשבוע חופשה משפחתית.
 •  קייטנת הורים היא פתרון מצוין להתמודדות עם העלויות הגבוהות של הקייטנות הרגילות. החיסכון בעלויות הקייטנה יאפשר לנו להשקיע באטרקציה מיוחדת לקייטנה הביתית או ברכישת משחק “שווה” שיישאר בבית אחרי שהקייטנה תסתיים.
 •  קייטנת הורים היא פתרון מצוין לילדים, הם נהנים ממסגרת קטנה, ביתית, גמישה ותומכת. ילד המגיע לקייטנה רגילה נדרש להסתגל למסגרת חדשה והמונית על כל כלליה. בקייטנת הורים  הילד מבלה עם מספר קטן של חברים, שנבחרו על ידו ועל ידי הוריו, בהשגחה הורית, בתנאים המפנקים של בית ממוזג וארוחות ביתיות.
 • קייטנת הורים היא פתרון מצוין לילדים הבוגרים שלא רוצים ללכת לקייטנה. לגילאים אלו ניתן ליצור תכנית גמישה יותר מבחינת שעות וימים וליצור תכנית בילויים משותפת כשההורים מסייעים בהסעות, הזנה ומימון ותוך כדי מגניבים קצת השגחה ותשומת לב למתבגרים הצעירים, ומבטיחים שהם לא יבלו ימים שלמים מול מסך המחשב.
מה עושים בקייטנת הורים?
בבית 
יום בניה – בלגו, בקוביות עץ, במשחקי הרכבה שונים. זו הזדמנות לרכוש כמה משחקי קופסא שווים ש”יחשפו” לראשונה בקייטנה. כל משפחה תקנה ותתרום זמנית לקייטנה משחק משובח אחד, אותו ייקח הילד לביתו בסוף הקייטנה.
יום בישול ואפיה – הילדים יכולים לבשל את ארוחת הצהריים שלהם ואפילו לאפות עוגה להורים שיבואו לאספם. מה להכין? אני ממליצה להימנע מבשר (לילדים רבים לא נעים לעבוד איתו) ולחפש מתכונים בטוחים ועתירי עבודה… תפריט לדוגמא: פשטידת תירס, פסטה ברוטב עגבניות ושמנת, סלט ירקות ולקינוח עוגת גבינה קרה.
יום שוקולד – סדנא בה הילדים יכינו “בונבוניירת שוקולד” חגיגית. הנחייה מדויקת לסדנא כזו הכוללת רשימת קניות, הנחיות ותמונות תמצאו בתיעוד סדנת השוקולד שלנו.
יום תיאטרון – הילדים ימחיזו סיפור מוכר, או ימציאו סיפור משלהם. תלבושות ואביזרים אפשר לשנורר מארגזי התחפושות ומהארון של אמאבא. בסוף היום כל ההורים ירכשו כרטיסים ויצפו בהצגה. כל ההכנסות לטובת הממתקים ליום האחרון של הקייטנה. אם יש לכם מצלמת וידאו, אפשר גם לצלם סרט, תועלו אף להוריד תכנית עריכה חינמית ולערוך אותו יחד.
יום מדע – ביצוע ניסויים מדעיים פשוטים בבית. רעיונות והנחיות אפשר למצוא באינטרנט.
יום קסמים – צפו באחד מסרטי הארי פוטר והכינו קסמים מדליקים בעצמכם.
מחוץ לבית
אם אתם מתכננים לצאת לבילויים מחוץ לבית, חשוב להתארגן מראש ולהתאים את מספר הילדים בקייטנה לגודל המכונית הפרטית שלכם, או, להתארגן למסיע נוסף.
האטרקציות לילדים יקרות, אולם ישנן הזדמנויות נהדרות לבילויים בחינם או במחיר סמלי.
חשוב להזמין אותן מראש!
 • מרכזי מבקרים של החברות המובילות בארץ, הם אחת הדוגמאות. החברות הללו מציעות ביקורים שופעי פעילות במחיר סמלי ואפילו בחינם. שם המשחק הוא פעילות תדמית של החברה וחשיפתה באופן חיובי. קחו את הטוב, סננו את המסרים השיווקיים (גם זה שיעור טוב לילדים), וכולם ייצאו נשכרים.
 • מוזיאונים לילדים, מרבית המוזיאונים מקיימים בחופשות סדנאות ופעילויות לילדים. דמי הכניסה למוזיאונים נמוכים יחסית לאטרקציות הילדים המקובלות (לונה פארק, מימדיון ושות’), יש בהם מיזוג משובח ועוד לא דיברנו על הערך החינוכי וההנאה.
אם הקייטנה מיועדת לילדים בוגרים יותר, אפשר לגוון ולהציע להם פעילויות לילה. אתרים רבים מציעים פעילויות ייחודיות בשעות הלילה, שהן קרירות יותר ומבטיחות אווירה הרפתקנית.
כאשר מקיימים קייטנת הורים, או אפילו קייטנה ביתית לילדים הפרטיים בלבד, מומלץ להכין טבלת פעילות לקייטנה. התכנון יבטיח פעילות מאוזנת לאורך הקייטנה מבחינת עניין, קושי, גיוון ותקציב.
מצורפת, לדוגמא, טבלת הפעילות שהכנו לאחד לחופש הגדול שהיה לפני שנתיים.
הכנו אותה יחד!
הילדים חיפשו רעיונות באינטרנט והכינו רשימת פעילויות מבוקשות.
בחרנו יחד את אלו שמתאימות לנו מבחינת מעשיות, תקציב ותוכן.
הקדשנו לכל פעילות מתוכננת ריבוע קרטון המחובר ללוח בסקוטש.
כך הבטחנו לעצמנו גמישות מסוימת בשינוי תאריכי הפעילויות.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

תגובות

פוסטים מומלצים

גלילה לראש העמוד