טיפול רגשי - מהו?

נעמה.jpg
מהו טיפול רגשי?  אילו סוגי טיפול רגשי קיימים?  למי הוא מיועד?  איך אדע האם הילד שלי זקוק לטיפול רגשי?
נעמה שפינגרן, מטפלת באמצעות משחק, משיבה על שאלות אלו ועושה קצת סדר בנושא, תוך התמקדות בטיפול רגשי לילדים.
 
מהו טיפול רגשי?
 
כמעט כולנו, מבוגרים וילדים, נקלעים למצבים שונים של קושי במהלך החיים. מצבים בהם אנחנו חרדים, מתוחים או דואגים מפני לחץ כלכלי, התמודדות חברתית, חרדת בחינות ופחדים שונים. אנו חווים אירועים שמציבים אותנו בהתמודדויות קשות ומורכבות, כמו: גירושין, חולי או אובדן, ולעיתים אנו נמצאים במצבי לחץ ומשבר שנגרמים משינויים כמו מעבר דירה, לידת אח אצל ילדים וכו'. כל אדם מתמודד אחרת במצבים קשים. התמודדות עם מצבים אלו בכוחות עצמנו עלולה להיות קשה ביותר. לכן, חשוב ומומלץ מאוד להיעזר ולקבל תמיכה מחבר קרוב או בן משפחה. לרוב המשבר חולף עם הזמן ובסיוע התמיכה שקיבלנו. במקרים מסוימים, כאשר המצב חמור ואינו משתפר לאורך זמן, כדאי ורצוי לפנות לאיש מקצוע ולקבל עזרה מקצועית.
 
הטיפול הרגשי הוא טיפול בנפש, מטרתו היא להקל על מצבנו הנפשי.
 
אילו ילדים זקוקים לטיפול רגשי?
 
טיפול רגשי לילדים בא לתת מענה למגוון של מצבי מצוקה או קושי אצל ילדים, כמו למשל: קשיים חברתיים – תקשורת חברתית, חרדה חברתית, פחד קהל, 'אילמות סלקטיבית'  פחדים שמקשים על תפקוד יומיומי - חרדה מפני חושך, חיות, מעליות ומקומות סגורים, חרדת בחינות ועוד.בעיות רגשיות והתנהגותיות – כעס, תוקפנות, אלימות, דיכאון הפרעת קשב וריכוזהתמודדות עם מצבים קשים, כגון: גירושין, מוות או עזיבה של אדם קרוב, התמודדות עם מחלה של הילד עצמו או של בן משפחה קרוב.   התמודדות עם שינויים בחיים - לידת אח קטן, קנאת אחים, מעבר לכיתה א' וכו'.
 
אילו סוגי טיפול רגשי יש?
 
ישנם טיפולים רבים מסוגים שונים, למשל: טיפול רגשי קלאסי (פסיכולוגי), טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), רכיבה טיפולית, טיפול באמצעות אמנות/בע"ח/דרמה/משחק ועוד.
הטיפול-במשחק (Play-Therapy) מתאים מאוד לילדים בני 3-10, שכן בגיל זה עיקר הלמידה וההתפתחות נעשית באמצעות משחק. השיטה הוכחה כיעילה בעבודה עם ילדים, בשל יכולת המשחק הספונטאנית שלהם. עבורם, המשחקים הם המילים והמשחק הינו מעין "שפה" – שפה אינטואיטיבית ופשוטה, דרך לביטוי רגשי.
 
מה קורה בטיפול?
 
הטיפול הרגשי מגוון, כל טיפול "נראה קצת אחרת" ומשתנה בהתאם לשיטת הטיפול. עם מבוגרים, נקבל עזרה ותמיכה רגשית ומעשית, נציב מטרות טיפוליות ונקבל כלים להתמודדות טובה יותר עם אותם קשיים. עם ילדים, הטיפול הרגשי נעשה לרוב באמצעות משתנה מתווך - בעלי חיים, אמנות או משחקים. נעמה , למשל, עובדת באמצעות משחק עם ילדים. הילד מגיע לחדר טיפול עשיר ומגוון במשחקים והוא זה שמוביל את התהליך. הילד בוחר מה הוא רוצה לעשות בתוך חדר הטיפול (משחק, דרמה, סיפור או יצירה). והמטפלת נמצאת שם עבורו, קשובה, נוכחת, משקפת את משחקו ומהווה מקור לביטחון. ההורים שותפים לתהליך הטיפולי במפגשי הדרכה המתקיימים אחת לחודש. הטיפולים לרוב מתקיימים אחת לשבוע ואורכים כ-50 דקות.ישנם טיפולים קצרי טווח וארוכי טווח, פרטניים וקבוצתיים. מספר הטיפולים משתנה, במקרים מסוימים הילד יזדקק למספר מצומצם בלבד של מפגשים (10-12 מפגשים), ובמקרים אחרים בהם המצב קשה ומורכב יותר, הטיפול יימשך זמן רב, שנה ואף יותר. 
 
כיצד נדע לזהות אם הילד שלנו צריך טיפול?
 
ילדים זקוקים לטיפול רגשי כאשר אנחנו מזהים אצלם התנהגויות כמו: בכי מרובה, כעס ותוקפנות, פחדים (מחושך, מכלבים, מזרים ועוד), דיכאון, הסתגרות ומופנמות, לעיתים אף נראה רגרסיה בהתפתחות (ילד שנגמל יכול לחזור להרטיב במשך היום או הלילה) ועוד.
קשה לקבוע מהו השלב המדויק בו נכון לפנות לטיפול. כאשר התנהגויות ורגשות אלו מופיעים באינטנסיביות, בתדירות גבוהה ואינם פוחתים לאורך זמן, כאשר מצבי התנהגות אלו פוגעים בשמחת החיים של הילד, בתפקודו היומיומי ובאיכות החיים של בני המשפחה, אז כדאי לפנות לטיפול מקצועי.
ואם יש ספק? במקרים כאלו כדאי לפנות למטפל אמין שיסייע לכם לקבל החלטה. 
 
איך נדע להתאים את סוג הטיפול הרגשי לילד שלנו?
 
כל השיטות שהוזכרו מתאימות ומיועדות לעבודה עם ילדים. חשוב לדעת כי לכל אחת מהשיטות יש יתרונות וחסרונות. כדאי לשאול את המטפל על השיטה, וכך להבין יותר את אופייה וכיצד היא עובדת ולראות אם היא מתאימה לילד שלנו, חשוב לבחור בשיטה שהכי "תדבר" אל הילד ותתאים לו מבחינת תחומי העניין שלו ומה שהוא אוהב, כיוון שחשוב שהילד יגיע לטיפול ברצון. לגילו של המטופל תפקיד חשוב, צריך לבדוק מול המטפלים השונים מהו טווח הגילאים המומלץ לשיטתם ולהתאים את הטיפול לגיל הילד. טווח המחירים משתנה מאוד וגם הוא הרבה פעמים שיקול לבחירת טיפול.
 
ב-ה-צ-ל-ח-ה !
 
נעמה שפינגרן,
עובדת סוציאלית קלינית  M.S.W
טיפול רגשי באמצעות משחק
קליניקה בגבעת עדה054-5949104