זמן אבא

רוית בר דוד - לירון

שמונה בערב, היום עומד להסתיים. אכלנו ארוחת ערב, האכלנו את החיות, התקלחנו והבית שוב נקי ומסודר.

שמונה בערב היא השעה הרגועה של היום. אחרי זמן משחק וזמן הכנת שיעורים, אחרי מפגשים חברתיים וחוגים, אחרי הריבים והצעקות ואחרי המהומה - באה השלווה. בבית אמא ו-4 ילדים, כל אחד בשקט עם עצמו, עסוק בענייניו. אחד קורא, שני מצייר ושלישי מנהל קרבות דמיוניים בין כוחות האור והחושך.

ואז -

הילדים כבר יודעים לזהות את שריקת המכונית הננעלת בפתח ביתנו ואת קול פתיחת השער. הם מזנקים, דרוכים – אבא חזר מהעבודה!

אבא חזר מיום מעייף וארוך, הוא רעב ומתגעגע.

-         מי בא לאבא-בוי? הוא צועק בקול, מי רוצה חיבוק?

השקט שהיה פה הרגע מתחלף במהומה של צחוקים, התגפפויות ונשיקות.

ואני מזדעקת אליו.

-         לא עכשיו, הם כמעט נרדמו, נגמר לי כבר הכוח, אני רוצה שקט...

אבל את האנרגיות החדשות אי אפשר כבר לעצור ולדומם. זמן אבא הוא זמן קצר ואינטנסיבי, רווי בעוצמות, נקי מהסעות ומתיאומים, ממריבות ומפיוסים. זהו זמן נטו של הילדים עם אבא שלהם וברגעים האינטימיים האלו של הילדים עם אביהם אני לא שותפה.

מאחורי העייפות שלי והזעם על אובדן השקט של הערב, יש בי גאווה והנאה של אמא אווזה. אני צופה בסיפוק בקשר המקסים שבינם לבינו. את מה שאבא שלהם נותן להם לא אוכל אני לתת.

 

את ספרו "אינטליגנציה אבהית" פותח ד"ר עלי כ"ץ במילים "לכל אדם יש אבא, בין שהוא קרוב ובין שהוא רחוק, אבא שמצוי בקרבו או אב בעצמו." בספר יוצא ד"ר כ"ץ למסע חיפוש ובדיקה של מושג האבהות והחוויה האבהית ועוסק בשאלה המרתקת - מה זו אבהות, מה משמעות תפקיד האב ומה מייחד אותו.

ספר זה סיפק לי פתח להבנת עולמם של האבות ואופן ההתמודדות שלהם עם תפקידם בעולם המודרני. הוא סייע לי לתמלל רגשות ומחשבות של אבות ואפשר לי לקבל ולהבין את הצורך של הילדים ושל אביהם להשתוללות בשמונה בערב.

הצלחתי להבין שבתום יום ארוך מחוץ לבית, שכרוך בהתמודדויות עם קשיים בעולם "הצייד", בעלי - אבי ילדי, זכאי לזמן האיכות שלו עם הילדים.

בימינו ישנם מודלים רבים ומגוונים של חלוקת זמני הטיפול והשהייה של הורים עם ילדיהם. עם זאת, במרבית הבתים האם היא זו שמבלה מדי יום זמן ממושך עם הילדים והאב נמצא פחות שעות בשבוע עם ילדיו.

הערב הוא הזמן שלהם יחד והם מבלים אותו במשחקים רוויי אנרגיה.

 

כשגורי חתולים משחקים זה עם זה הם נלחמים, מזנקים, מתחבאים ואורבים אחד לשני. המשחק שלהם מתוק להפליא ומעורר בנו הנאה. כשהם מכאיבים זה לזה, בטעות, נשמעת יללה נעלבת ומיד אחר כך המשחק נמשך.

ילדים הם כמו גורי חתול קטנים, הם נהנים ממשחקי התגפפויות, מרדפים, זריקת כריות ומחבואים. הם נהנים מהריגוש, מהוצאת האנרגיה, מפורקן המתחים שהמשחק מאפשר ולומדים לכבד חוקים ואת גופו של האחר. משחק ההתגפפויות מאפשר קירבה ומגע בין הילדים לאביהם.

אלו המשחקים האהובים על ילדי ועל אביהם. הם מנהלים קרב כריות, משחקים מחבואים ברחבי הבית, באור או בחושך (יותר עדיף). הם משחקים במפלצות כשאבא משמש כמפלצת ועל הילדים לברוח מפניו, משחק אהוב נוסף הוא "מלך השטיח" אבא הוא "המלך" ועל הילדים לנסות לכבוש את השטיח.

במשחקים הללו הספונטאניות היא מהות הכיף, ועם זאת אנחנו מגדירים כמה חוקי ברזל, אצלנו, למשל, אסור לכוון או לגעת בפנים.

רוצים עוד רעיונות לעשייה משותפת של אבא עם ילדיו?

  • הרפתקאות לילה - אש, מדורה, הכנת ארוחת פויקה טעימה ולינת שטח באוהל... אצלנו האוהל ממוקם במרפסת בקומה השנייה ומשמש את הילדים כל הקיץ ללינה ומשחק.
  • משחקי כדור – אימון ומשחק משותף של זריקה, בעיטה, נגיחה...
  • בנייה משותפת – עבודה בעץ, בניית עפיפון, סירת מפרש להשטה...
  • גינון – הכנת גינת ירק וטיפוחה... גם אדניות במרפסת הן רעיון נפלא
  • בישול – התנסות משותפת ולמידה של רזי המטבח...
  • קריאה – ילדים בכל גיל אוהבים שקוראים להם ואיתם... הילדים שלי הכי אוהבים את הסיפורים שאבא ממציא במיוחד עבורם.
  • סרט – צפייה משותפת בסרט בקולנוע או בבית... הכי שווה סרט שלא עובר צנזורה "חינוכית" של אמא.
  • ספורט – צעידה, שחייה, רכיבה על אופניים. אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל...

 

 

העיקרון הכי חשוב הוא לפנות זמן, לתכנן, ולהתמסר להנאה ולזמן של יחד. העיקרון הזה נכון לשני ההורים, אבא ואמא. את "השופט" הפנימי, הלחץ היומיומי, היומן ורשימת המשימות הרחיקו לזמן קצר. פרגנו לעצמכם, חייכו ותיהנו...

 

רוית בר דוד – לירון

תרפיסטית באמנות יוצרת טיקיטק - ערכת ניהול זמן לילדים

בת הזוג של עודד, הורים ל-4

מגדלים יחד 2 כלבים, 4 אוגרים ו- 7 חתולים